Často kladené otázky

< späť

Vy: Potrebujú vtáky grit (íl) vo svojej strave počas toho, ako sú kŕmené produktami Roudybush?

Svet Papagájov: Nie, ak kŕmite Vašich papagájov krmivom Roudybush, nepotrebujú v strave grit (íl).

 

Vy: Potrebujú papagáje sépiovú kosť, keď sú kŕmené produktami Roudybush?

Svet Papagájov: Neodporúčame, aby ste ponúkali papagájom kŕmeným krmivom Roudybush sépiovú kosť. Naša strava je formulovaná tak, že obsahuje všetky potrebné minerály a vitamíny. Vtáky, ktorým bude ponúkaná aj sépiová kosť naopak môžu dosiahnuť toxickú úroveň niktorých prvkov stravy, ako napríklad kalcia. Ak sa obávate o rast ich zobáka či nechtov, existuje množstvo hračiek, bidielok alebo vetvičiek, dostupných na trhu. Tieto okrem toho, že udržujú Vase papagáje stimulované, pomáhajú im aj zabezpečiť, aby ich zobák a nechty mali požadovanú dĺžku.

 

Vy: Môžem kŕmiť viacerými vecami, ako len krmivom Roudybush? (semená, ovocie, zelenina, orechy, atď.)

Svet Papagájov: Vtáky jedia, aby pokryli energetické požiadavky. Je bezpečné, ak im ponúknete ovocie či zeleninu, pretože sú nízkoenergetické, takže budú aj naďalej konzumovať pelety (granule). Jedlá, ako semená či orechy sú však oveľa bohatšie na energiu a teda môžu znížiť konzumáciu peliet (granúl). Preto, ak chcete ponúknuť svojmu papagájovi niečo, čo Vás s ním zblíži, ako odmenu alebo jednoducho rozmaznávanie či jednoducho pre spestrenie, je lepšie ponúknuť mu čerstvé ovocie alebo zeleninu a limitovať množstvo semien a orechov.

 

Vy: Aký je rozdiel medzi peletovanou a extrudovanou (pretláčanou) stravou?

Svet Papagájov: Hlavný rozdiel je proces. Peletovanie je jemnejšie a chladnejšie a vyžaduje menej energie.

 

Vy: Ktorá metóda zmeny krmiva na Roudybush je najefektívnejšia?

Svet Papagájov: Je náročné odpovedať na túto otázku. Vtáky sú vysoko individuálne. To, čo môže platiť pre jedného, nemusí zabrať u iného. Niekedy je najlepšie skúsiť metódu, ktorá sa Vám najviac pozdáva. Ak nezaberie, môžete opäť na týždeň nasadiť vtákovi staré krmivo a potom to skúsiť znovu alebo skúsiť inú metódu. Je taktiež možné skúsiť dve metódy naraz. Ľudia dosiahli úspech kombináciou metódy inštinktívnej zmeny s metódou postupnej zmeny, keď umiestnili krmivo Roudybush do hornej misky a zmiešané staré krmivo s krmivom Roudybush do spodnej misky. Pre viac informácií si prečítajte stránku Zmena krmiva na Roudybush - ako na to.

 

Vy: Kedy môžem skončiť ručné dokrmovanie mláďat a začať podávať pelety?

Svet Papagájov: Nemali by ste prestať kŕmiť ručne a začať s peletami. Pelety by ste mláďatám mali ponúknuť dlho pred tým, než sú pripravené odvyknúť si od ručného dokrmovania a tým im umožniť zvyknúť si na ne a začať ich žrať. Mláďatá budú žrať pelety dlho pred tým, ako budú pripravené odvyknúť si od ručného dokrmovania, ale nie dostatočné množstvo, ktoré by pokrylo ich potreby. Časom môžete obmedziť dokrmovanie a sledovať, či si vták udržuje svoju hmotnosť. Ak stráca hmotnosť, znamená to, že nie je pripravené nechať ručné dokrmovanie. Ak si však hmotnosť udržiava, môžete prestať dokrmovať. Ak po ukončení dokrmovania uvidíte, že vták stráca na hmotnosti, opäť začnite na pár dní alebo týždeň dokrmovať a potom prestaňte. Normálne vtáky si nakoniec udržia svoju hmotnosť bez dokrmovania. Ak si však Váš vták neodvykne ani po rozumne dlhom časovom úseku, navštívte veterinára.

 

Vy: Ako vplýva výživa na chorobu ukladania železa?

Svet Papagájov: Pri tejto otázke vzniká kontroverzia. Tom Roudybush verí, že hlavným faktorom pri tejto chorobe je stres, ktorý spôsobuje vstrebávanie nadbytočného železa. Môžu existovať druhy, ktoré majú nízku toleranciu železa v strave a teda potrebujú nízko-železitú stravu, aby predišli tejto chorobe, ale väčšina vtákov, ktoré nie sú pod nezvyčajným stresom, nebývajú postihnuté touto chorobou ani keď je úroveň železa prijatého v strave niekoľkonásobne vyššia ako je ich potreba.

 

Vy: Je nebezpečné pre môjho psa žrať jedlo, ktoré vypadne z klietky?

Svet Papagájov: Krmivo Roudybush nie je výlučne nebezpečné pre psy, ale možno by Vás zaujímalo zopár úvah. Prvá - kde krmivo padá? Ak padá na niečo nebezpečné, mali by ste držať svojho psa preč z tohto miesta. Druhá - krmivo Roudybush nie je formulované pre psy, ktoré majú špecifické výživové požiadavky, ktoré sa odlišujú od tých vtáčích. Priveľa krmiva Roudybush v strave Vášho psa môže rozhádzať nutričnú rovnováhu, ktorú Váš pes získa len zo žrádla určeného pre psov. Takže: trochu krmiva Roudybush pre psa je OK, ale Roudybush ako hlavná zložka stravy psa je pravdepodobne zlý nápad.

 

Vy: Môžu kačice alebo sliepky žrať krmivo Roudybush?

Svet Papagájov: Neexistuje žiaden reálny problém, ktorý by tu vyvstával, okrem sliepok a kačíc, ktoré sú chované pre neustálu produkciu vajec bez prestávky. Pre tieto bude nevyhnutné dopĺňanie kalcia. Berte ale na vedomie, že rovnaké princípy, ako pre papagájov, platia aj pri týchto druhoch zvierat. Kŕmte radou maintenance diets dospelé jedince, ktoré nie sú spojené s mláďatami a nekladú priveľa vajec (cca tucet ročne). Kŕmte krmivom rady breeder diets vtákov, ktoré rastú alebo kladú stredné množstvo vajec (jedno až tri plné hniezda). Kŕmte krmivom rady breeder diets plus a kalciové doplnky vtákom, ktoré kladú veľké množstvo vajec za rok.

 

Vy: Používate ethoxyquin vo Vašom krmive?

Svet Papagájov: Zamenili sme ethoxyquin čisto prírodnými konzervantmi vo všetkých našich krmivách. Tento konzervant je kombináciou d-tokoferolu (blízky príbuzný vitamínu E), rozmarínu, a kyseliny citrónovej. Alfa tokoferol má antioxidačné účinky, ale je takisto biologicky aktívny a jeho vyššia koncentrácia, potrebná pre jeho funkciu konzervácie, nemusí byť pre vtáky bezpečná. Výhodou d-tokoferolu je, že má antioxidačné účinky, ale veľmi nízku biologickú aktivitu, takže risk intoxikácie je v tomto prípade eliminovaný. Rozmarín má prirodzené antioxidačné účinky. Kyselina citrónová sa viaže k niektorým minerálom zodpovedným za spustenie oxidačnej reakcie - zabraňuje výskytu týchto reakcií. Roudybush sa zaväzuje, že Vašim vtákom poskytuje najlepšie možné krmivo. Akékoľvek zmeny, ktoré robíme v zložení krmiva, sú vopred dôkladne preskúmané (odbornými výskumami) a uskutočnené len vtedy, ak nám dáta ukážu, že prinášajú jasné výhody.

 

Vy: Je ethoxyquin škodlivý pre môjho papagája?

Svet Papagájov: Existuje veľa mylných predstáv a strachu ohľadne tohto konzervantu. Konzervanty sú nevyhnutné pre predĺženie životnosti vitamínov rozpustných v tuku - A, D, E, a K - a pre prevenciu zatuchnutosti tukov v krmive - udržiavajú jedlo výživné. Bez antioxidantov sa jedlo stáva zatuchnutým alebo menejcenným po asi troch mesiacoch v izbovej teplote a ethoxyquin je jedným z najbezpečnejších a najefektívnejších dostupných antioxidantov. O ethoxyquine koluje mnoho povestí a strachu, že je toxický, jedovatý, spôsobuje chorobu pečene alebo tumory. Prosím dávajte si pozor, z akých zdrojov tieto informácie čerpáte. Žiadne vedecké štúdie akéhokoľvek druhu nedokázali, že by ethoxyquin spôsoboval niektorý z týchto problémov, čím v podstate potvrdili, že je bezpečný.

 

Vy: Krmivo Roudybush vôbec nevyzerá zaujímavo ani zábavne - nebudú moje vtáky ním znudené?

Svet Papagájov: Papagáje sú výnimočne inteligentné zvieratá a je pravda, že potrebuju obohatiť ich životné prostredie. Avšak jedlo servírované vtákovi má hlavne nutričný význam, preto nepridávame do neho "zaujímavosti" ako napríklad farbivá. A povedzme si úprimne, ak má byť jedlo tým, čo rozhoduje o zaujímavosti klietky Vášho vtáka, potom je asi táto klietka dosť nudná. Prinajlepšom Vám môžeme poradiť, aby ste klietku vybavili rôznorodými hračkami a pravidelne ich menili. Alebo napríklad môžete dať papagájovi Roudybush skrytý v nejakej skladacej hračke, pokiaľ chcete u neho stimulovať jeho prirodzený inštinkt vyhľadávania si stravy.

 

Vy: Môj vták má tendenciu rozomlieť (roztrúsiť) svoje jedlo. Čo môžem robiť s odrobinkami, ktoré zostávajú v jeho miske?

Svet Papagájov: Skúste roztrúsiť tieto omrvinky na ovocie, ktoré mu budete dávať, alebo ich skúste roztrúsiť do nejakého džúsu alebo do jablkového pyré. Takisto ich môžete využiť na upečenie vtáčieho chlebíka. Jendoducho rozdrobte kukuričný chlieb a pridajte do neho odrobinky alebo aj celé pelety Roudybush, upečte a servírujte. Vaši vtáci si ho zamilujú! Môžete takisto zmiešať odrobinky s jablkovým džúsom, trochou vody, vymačkať ich a vytvarovať koláčiky, upiecť do zlatista a máte vtáčie keksíky.

 

Vy: Opätovné balenie - zlý nápad?

Svet Papagájov: Ak budete prehľadávať internet, príležitostne narazíte na právoplatných predajcov krmiva Roudybush, ktorí kupujú naše produkty vo veľkých baleniach a opätovne ich balia do malých balíčkov. Hlavnou výhodou pre zákazníkov v tomto prípade je fakt, že cena môže byť o trochu nižšia, ako cena malých balíčkov plnených priamo firmou Roudybush. Sú dôvody, prečo môžu byť lacnejší, a my si tie dôvody spolu rýchlo prejdeme a vysvetlíme. Firmy opätovne baliace náš tovar majú nízke režijné náklady. Ich priestory sú väčšinou neskontrolované garáže alebo iné budovy, spojené s ich chovnými stanicami alebo príbytkami, takže je jedlo vystavené vtáčiemu trusu alebo iným nečistotám. Ďalším častým "znečistením" krmiva od týchto firiem je napadnutie hmyzom. Štítky od týchto firiem sú častokrát len jednoduché kúsky papiera prilepené na lacný polyetylénový sáčik so zipsom. Ich štítky často nespĺňajú zákonom stanovené povinné informácie, ako napríklad ich kontaktné údaje či dátum spotreby (originálny z nášho balenia, ktorý je vlastne číslom šarže). Polyetylénové sáčky, obľúbené u mnohých týchto firiem, sú veľmi krehké, ľahko prepúšťajú vzduch a často nemajú žiadne tesnenie okrem zatváracieho zipsu, ktorý môže ktokoľvek otvoriť a opäť zatvoriť bez toho, aby niekto o tom čo i len tušil. Firma Roudybush odmieta a odsudzuje opätovné balenie a predávanie svojich produktov. Zdanlivá výhoda v podobe nižšej ceny je zatienená riskom a stratami, ktoré vznikajú počas procesu opätovného balenia. Odporúčame Vám vyhľadať iné cesty, ako sa dostať ku krmivu Roudybush a tým ochrániť seba a svojich vtákov od tohoto risku.

 

< späť