Prechod na krmivo Roudybush - ako na to

< späť

Najdôležitejším faktorom v procese zmeny krmiva z doterajšieho na krmivo Roudybush u Vášho papagája, je Vaše odhodlanie pre to, aby jedol výživnú a vyrovnanú stravu. Objednajte Roudybush už dnes a uistite sa, že Váš papagáj dostáva výživu, ktorú si zaslúži!

Jedna z najčastejších otázok, ktoré sa nás pýtate je jednoduchá: "Ako dosiahnem, aby môj papagáj prijal zmenu z jeho doterajšieho krmiva, na oveľa zdravšiu stravu od Roudybush?" Na túto otázku existuje viacero odpovedí:

 

"NASERVÍROVANIE" GRANÚL/PELIET VÁŠMU PAPAGÁJOVI: Väčšina vtákov je tvormi, ktoré sa riadia zvykmi a zvolia si jedlo, ktoré im vyzerá čo najznámejšie. Konvertovanie Vášho vtáka na Roudybush záleží hlavne na tom, aby si uvedomil, že sa jedná o jedlo. Existuje niekoľko metód, ktoré môžu byť použité; vyberte si tú, ktorá bude Vášmu vtákovi najbližšia, najprimeranejšia. Najdôležitejším faktorom však je Vaše odhodlanie, že touto zmenou ponúknete svojmu vtákovi veľmi výživnú a vyrovnanú stravu. Váš vták môže spočiatku vyzerať (pôsobiť tak alebo to dokonca na Vás hrať), že túto stravu nemá rád - no predstavte si dieťa, ktoré chcete odučiť strave ako tyčinky, sladkosti či zmrzlina, a namiesto toho jesť nízkokalorickú a hlavne zdravú stravu, je to presne tá istá situácia. Ak však Váš vták túto zmenu prekoná, zrazu uvidíte entuziazmus, s ktorým si bude na strave od Roudybush pochutnávať.

 

A) Metóda inštinktívnej zmeny.

Inštinktívna metóda môže byť využitá u zdravých jedincov, ktoré môžete kontrolovať len nepravidelne. V tomto prípade využijeme inštinkt papagájov jesť na čo najvyššom mieste. Vtákovi je umožnené dostať sa ku svojmu doterajšiemu krmivu, zatiaľ čo vy presne viete, čo vlastne strava obsahuje. Umiestnite misku, ktorá je vtákovi dôverne známa na nižšie miesto v jeho klietke a do tejto misky nasypte jeho staré jedlo. Rovnakú misku naplňte krmivom Roudybush a umiestnite ju na vyššie miesto v jeho klietke a uistite sa, že aj misky na tekutiny umiestnite v blízkosti tejto misky. Keďže papagáj podvedome preferuje konzumáciu potravy z najvyššej misky, ochutná nové krmivo a bude ho jesť. Časom bude krmivo Roudybush prevažnou zložkou konzumovanej potravy Vašim vtákom. Keď úroveň miznúceho krmiva zo spodnej misky dosiahne úroveň 10% z úrovne miznúceho krmiva z vrchnej misky, skúste odobrať spodnú misku z jeho klietky. Po odstránení tejto misky monitorujte, či Váš vták je krmivo tak, ako je opísané nižšie.

 

B) Metóda kontrolovanej zmeny.

Táto metóda môže byť využitá pre veľmi vyberavých papagájov a papagájov, ktorých váha je dosť vysoká a teda zmena bude náročnejšia. Je to zvyčajne najrýchlejšia a takisto najľahšia metóda, ako zmeniť krmivo väčšine vtákom. Nepoužívajte túto metódu na chudých vtákov, chorých vtákov a na takých vtákov, ktorých nemôžete pravidelne monitorovať. Odstránte z klietky staré jedlo a nahraďte ho krmivom Roudybush. Vyčistite klietku v momente, keď túto zmenu realizujete a obložte ju papierom. Nepoužívajte výstelky podlahy klietky, pretože by ste nemohli dobre kontrolovať vtáčí trus. Denne sledujte hmotnosť Vášho papagája a jeho trus. Ak papagáj nežerie, trus bude veľmi malý a zelená časť bude veľmi tmavozelená, takmer čierna. Alebo môžete vidieť veľa moču (tekutiny), ale takmer žiadnu zelenú časť, čo znamená, že Váš vták pije vodu, ale takmer vôbec nežerie. Nedávajte mu nič iné, iba krmivo Roudybush počas dvoch dní pre menšie druhy a počas troch dní pre väčšie druhy. Ak aj po uplynutí tejto doby trus indikuje, že Váš papagáj krmivo nežerie, dajte mu starú stravu počas nasledujúcich 7 dní a potom opäť zopakujte proces zmeny na Roudybush. Väčšina vtákov zmenu prijme už na prvý krát, a tie, ktoré nie, zvyčajne túto zmenu prijmú počas druhého pokusu. Ak môžete papagája vážiť, kŕmte ho stále krmivom Roudybush, iba v prípade, že stratí viac ako 3% svojej hmotnosti, mu vráťte jeho staré krmivo na 7 dní a opäť začnite s procesom zmeny, s tým, že Vášho vtáka odvážite na začiatku tohto procesu. To, že krmivo zmizne z misky ešte neznamená, že ho Váš vták naozaj zožral! Väčšina vtákov roztrúsi nové jedlo von z misky, pretože bude hľadať im už známe jedlo. Preto je dôležité sledovanie ich trusu.

 

C) Metóda postupnej zmeny.

Táto metóda je vhodná pre vtáky, ktoré rady skúšajú nové jedlo alebo pre vtáky, ktoré nemôžu byť dôkladne monitorované. Vmiešajte krmivo Roudybush do normálneho krmiva, ktorým kŕmite Vášho papagája v pomere 3/4 originálneho krmiva a 1/4 krmiva Roudybush. Postupne zvyšujte zastúpenie krmiva Roudybush počas obdobia 3-4 týždňov. Keď dosiahnete bod, v ktorom 3/4 krmiva tvorí Roudybush, vyčistite klietku a obložte jej podlahu papierom. Sledujte trus, aby ste si boli istý, že papagáj žerie. Malý, veľmi tmavý trus znamená, že vták nežerie. Ak je tomu tak, vráťte sa späť k pomeru, kde je viac originálneho krmiva, ako krmiva Roudybush, až do momentu, kým sa trus neupraví na normál. Pokračujte opäť so zvyšovaním pomeru krmiva Roudybush, pomalšie ako predtým, a neprestávajte sledovať trus.

 

D) Ručné kŕmenie.

Niektoré vtáky budú jesť takmer čokoľvek, o čom si myslia, že jete aj Vy. Preto na nich hrajte, že jete krmivo Roudybush a následne im ho ponúknite. To by malo byť postačujúce k tomu, aby ste naučili Vášho papagája, že Roudybush je žrádlo. Následne môže byť staré krmivo nahradené krmivom Roudybush. Znova ale sledujte trus.

 

E) Namočte Roudybush v ovocnej šťave.

Niektoré vtáky majú rady vlhké jedlo a takisto nejaké ovocie alebo ovocné šťavy. Vloženie hrsti peliet (granúl) namočených v pomarančovom či jablkovom džúse alebo nejakej šťave z ovocia môže prilákať papagája, aby ochutnal a žral tieto pelety (granule). Ak sa rozhodnete použiť túto metódu, uistite sa, že namočené pelety (granule) necháte v klietke približne hodinu a potom ich odstránite, aby ste zabránili skazeniu. Ak sa na túto metódu Váš papagáj chytí, postupne znižujte koncentráciu džúsu v peletách (granulách).

 

 

< späť